عکس روز
14
فصلنامه اعتیاد پژوهی
-
هم نت بانوان
گزارش همایش
 

نشست علمی و فرهنگی با مو ضوع "نقش شیخ الرئیس ابو علی سینا در تحولات علمی و فرهنگی اصفهان" (نگرشی بر شخصیت های علمی وفرهنگی اصفهان از قرن اول تا دهم هجری )

در ابتدای این سمینار پس از تلاوت قران کریم جناب اقای دکتر رضا اسماعیلی معاونت محترم فرهنگی واحد خوراسگان ضمن خیر مقدم، اهدف برگزاری نشست را عنوان نمودند واز مسئولین محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان ودیگر سازمان های استان که در زمینه برگزاری سمینار همکاری داشته اند تقدیر و تشکر نمودند و سپس در ادامه برنامه دکتر دهباشی از اساتید دانشگاه گفت: ابن سینا به نام حسین پسر عبدالله در سال 370 هجری قمری متولد شد و در سال 428 هجری قمری در گذشت.
وی ادامه داد: ابوعلی سینا، ابن سینا و پورسینا از نام هایی است که برای وی نقل نموده اند و وی صاحب تالیفات بسیاری است.
وی افزود: "شفا" در زمینه فلسفه و منطق و "قانون" در زمینه پزشکی از مهمترین تالیفات می باشد.
این استاد دانشگاه در بخشی دیگر از سخنان خود به نظرات و آراء "ابن سینا" در حوزه های فلسفه و منطق پرداخت.
دکتر دهباشی خاطر نشان ساخت: ابن سینا تمامی اجزای فلسفه را که در آن روزگار حکم دانشنامه ای از همه علوم معقول را داشت، در کتب متعدد و با سبکی روشن مورد بحث و تحقیق قرار داد.
در ابتدای این جلسه استاد محمد حسین ریاحی استاد دانشگاه یکی از انگیزه های برگزار کنندگان این سلسله نشست ها بزرگداشت مفاخر و مشاهیر است افزود: امیدورایم بزرگداشت این مفاخر و مشاهیر ادامه داشته باشد.
وی افزود: سلسله نشست های تخصصی نام آوران حوزه علمیه اصفهان در سه دوره برگزار خواهد شد.
این استاد دانشگاه ادامه داد: در اولین دوره از نشست های تخصصی همایش بزرگداشت نام آوران حوزه علمیه اصفهان، به 14 شخصیت تاثیرگذار قرن اول هجری قمری تا ابتدای دوران صفویه پرداخته خواهد شد.
وی افزود: 14 شخصیتی که در دوره اول به آن ها پرداخته خواهد شد تنها نمونه ای از مفاخر آن دوره هستند و شخصیت های بسیار دیگری در اصفهان بوده اند.
استاد ریاحی خاطر نشان ساخت: اصفهان علاوه بر اینکه در همه ی ابعاد از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در زمینه ی علمی نیز جایگاه خوبی در دوران مختلف داشته است.
در ادامه برنامه نشست جناب اقای دکتر گلستانی ریس محترم دانشکده علوم تربیتی واحد خو راسگان به جمع بندی مطالب پرداختند وامیدواری نمودند که این نشست ها بصورت گسترده در دانشگاهها بر گزار گردد که قابل ذکر است این نشست با استقبال اعضای هیات علمی، اساتید و دانشجویان روبرو شد، با اهدای هدایایی به دکتر دهباشی و استاد گلستانی و دکتر ریاحی از این اساتید تجلیل و قدردانی بعمل آمد.
شایان ذکر است سلسله نشست های تخصصی همایش بزرگداشت نام آوران حوزه علمیه اصفهان در سه دوره ی تاریخی، دوره ی اول از قرن اول تا ابتدای دوره صفویه، دوره ی دوم از ابتدای صفویه تا سال 1300 هجری شمسی و دوره ی سوم دوران معاصر است.
دوره ی اول از قرن اول تا ابتدای دوره صفویه طی 14 نشست از دهم اردیبهشت الی چهارم خرداد با حضور 11 سخنران به بررسی 14 شخصیت از مفاخر این دوره می پردازد و همایش بزرگداشت نام آوران حوزه علمیه اصفهان چهارم خرداد برگزار خواهد شد.
گفتنی است سلسله نشست های تخصصی همایش بزرگداشت نام آوران حوزه علمیه اصفهان به همت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، منطقه چهار دانشگاه آزاد اسلامی، مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان اصفهان و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یازدهم اردیبهشت تا چهارم خرداد در استان اصفهان برگزار خواهد شد. (معاونت فر هنگی و پژوهشی دانشگاه ازاد اسلامی واحد خوراسگان)


اعضای هیئت علمی :


1. دکتر رضا اسماعیلی
2. دکتر سید هاشم گلستانی
3. دکتر پیام نجفی
4. دکتر دهباشی
5. دکتر ریاحی


اعضای هیئت اجرایی :


1. حسین کاظمی
2. حسن جمشیدی
3. عباسعلی حبیبی

 

 

 
۱۴۰۱ چهارشنبه ۶ مهر
لیست مقالات دانشگاه
لیست همایشهای دانشگاه
چکیده پایان نامه ها
Powered by DorsaPortal